Prezident ČR schválil novelu zákona o doplňkovém penzijním spoření

Datum: 13.listopad 2012

Prezident České republiky schválil novelu zákona o doplňkovém penzijním spoření. Předdůchod je určen hlavně lidem, kteří ztratí svou práci těsně před odchodem do důchodu. Podmínkou je ovšem dostatek naspořených peněz.

Lidé, kteří chtějí jít dříve do penze, mohou od ledna využít takzvaný předdůchod. Důchodová novinka vlády má pomoci lidem, kteří brzy před odchodem do důchodu přijdou o práci a hůře se jim shání zaměstnání.

Novela zákona o doplňkovém penzijním spoření má lidem umožnit čerpat předdůchody už od ledna. Ministr financí Miroslav Kalousek už dříve uvedl, že lidé si tak mohou přilepšit za předpokladu, že si našetřili dostatek peněz ve třetím pilíři, doplňkovém spoření.

Lidé však musí mít naspořeno ve třetím pilíři alespoň tolik, aby mohli čerpat měsíčně 30 procent výše průměrné mzdy. Další podmínkou je, že naspořené peníze musí vystačit na období, než vznikne nárok na starobní důchod. 30 % odpovídá zhruba 8000 korun.

Předdůchod se může vztahovat i na lidi v těžkých povoláních. Stát je podpoří tím, že lidem nezkrátí částku vyplácenou později ve starobním důchodu. Budou též státními pojištěnci. Zaměstnancům by podle vládního plánu měli na předdůchod přispívat zaměstnavatelé, a to v rámci doplňkového penzijního spoření. Příspěvek zaměstnavatele bude podle předlohy osvobozen od daně z příjmu do výše 30 tisíc korun ročně, nynější hranice je 24 tisíc. Přerušení či pozastavení výplat nebude možndůchod. 30 % odpovídá zhruba 8000 korun.

Předdůchod se může vztahovat i na lidi v těžkých povoláních. Stát je podpoří tím, že lidem nezkrátí částku vyplácenou později ve starobním důchodu. Budou též státními pojištěnci. Zaměstnancům by podle vládního plánu měli na předdůchod přispívat zaměstnavatelé, a to v rámci doplňkového penzijního spoření. Příspěvek zaměstnavatele bude podle předlohy osvobozen od daně z příjmu do výše 30 tisíc korun ročně, nynější hranice je 24 tisíc. Přerušení či pozastavení výplat nebude možné.