ING se nebude účastnit vládní reformy penzí

Datum: 3.listopad 2012

ING Penzijní fond oznámil, že se nebude účastnit vládní reformy penzí. ING Nezapojí se tedy do druhého pilíře reformovaného penzijního systému. ING nechce zbytečně riskovat důvěru svých klientů.

Předseda představenstva ING PF Jiří Rusnok uvedl, že pokud by se zapojili do druhého pilíře, příliš by riskovali v podobě ztráty důvěry klientů, poškození investice akcionáře a dobrého jména ING. Takové riziko nejsou schopni ani ochotni podstoupit.

Firma bude nadále nabízet penzijní připojištění v rámci současného třetího pilíře. Ten není podle ING na rozdíl od navrhovaného druhého pilíře předmětem politického boje a podporují ho všechny politické strany i do budoucna.

Licenci umožňující účast ve druhém pilíři důchodové reformy vedle ING dostaly také PF České spořitelny, ČSOB PF Stabilita, PF České pojišťovny, PF Komerční banky, Aegon PF, Generali, Allianz a Raiffeisenbank. Není ale jisté, zda se všechny do druhého pilíře zapojí.

Zatím však není jasné, jestli stát druhý pilíř vůbec spustí. Prezident Václav Klaus totiž nedávno vrátil Sněmovně návrh zákona, který je součástí doprovodné legislativy spojené s touto částí důchodové reformy. Není zřejmé, jestli dá vládní koalice ve Sněmovně dohromady dost hlasů na to, aby prezidentské veto přehlasovala. Hlavním důvodem změny fungování penzijních fondů je požadavek na účetní oddělení majetku účastníků penzijního připojištění od majetku akcionářů fondů.

První pilíř se zaměřuje na důchod vyplácený státem, jak ho nyní znají všichni penzisté. Druhý pilíř na nové důchodové spoření, které plánuje vláda a třetí pilíř na dobrovolné doplňkové penzijní spoření, dosavadní penzijní připojištění, které již funguje a kde si mohou lidé spořit na důchod.