Důchodci budou potřebovat sKarty

Datum: 21.říjen 2012

Před nedávnem platilo, že důchodci sociální kartu potřebovat nebudou, ovšem to se obratem změnilo. Téměř všechny dávky (hlavně penze) se totiž budou vyplácet přes tzv. sKarty.

Odstupující ministr práce a sociální věcí Jaromír Drábek už dříve uvedl, že karta sociálních systémů, takzvaná sKarta, se nebude týkat důchodců. Zřejmě však nemluvil pravdu. Smlouva s Českou spořitelnou ministerstvo zavazuje k jejímu vydání i pro důchodce. Česko se prý zavázalo k výplatě 98 procent všech dávek včetně penzí právě přes sKarty.

Možná výjimka je určená pouze pro dávky lidem v případech nenadálých živelných pohrom. Smlouva zatím ale neudává, od kdy budou důchody přes kartu vypláceny. Stát se bance zavázal, že 12 let nebude funkce sKarty zpochybňovat a ani se smlouvu nepokusí zrušit.

Kontrakt se spořitelnou podepsal ministrův náměstek Vladimír Šiška, který je v současné době obviněný z podplácení. Premiér Nečas chce systém sKaret zrevidovat. Předcházet by tomu ale musela úprava zákonů, protože to prakticky není možné. Česká spořitelna je navíc odhodlána se bránit arbitráží s Českou republikou.