Rusko chce odhlasovat zákon na povinné vyšetření uředníků starších 60 let u psychiatra

Datum: 7.září 2012

V Rusku nedůvěřují úředníkům starším 60 let. Ruská vládní strana Jednotné Rusko totiž chce odhlasovat zákon, že všichni úředníci starších 60 let se budou muset podrobit testu na příčetnost. 

Vyšetření u psychiatra odhalí případné poruchy, které považujeme za pouhé podivínství, říká poslanec Franc Klincevič. Zatímco on trvá na povinných kontrolách všech úředníků starších 60 let, někteří jeho kolegové takové nařízení považují za příliš přísné a navrhují dobrovolné kontroly.

Podle poslance France Klinceviče tak vyšetření u psychiatra odhalí případné poruchy. Lidé prý nemají s psychickými úchylkami na úřadě být. Poslanci tak zareagovali na návrh zákona o zvýšení přípustného věku státních úředníků, který nedávno do Státní dumy poslal prezident Vladimir Putin. Podle jeho doporučení by se hranice pro odchod úředníků do výslužby zvýšila ze 60 na 70 let.

Některé psychické poruchy u nás máme za pouhé podivínství, ale tak by to být nemělo. Vždyť v sázce jsou osudy mnoha lidí, nemůžeme si dovolit, aby je ovládali psychicky narušení lidé," konstatoval poslanec Klinceveč. Podle návrhu by všichni státní úředníci, kteří svůj úřad vykonávají dlouho, měli po šedesátce podstoupit kontrolu u psychiatra, která by odhalila případné poruchy. Někteří poslanci návrh považují za příliš přísný a doporučují, aby testy byly dobrovolné.

Putin poslal návrh na prodloužení činné služby úředníků do parlamentu v úterý. V médiích se s velkým pochopením nesetkal. Například v listu Vedomsti konstatovali: "Vypadá to jako další sešup do časů pozdního Sovětského svazu, kdy kádrová stagnace vedla k vládnutí gerontokracie, obávající se jakýchkoliv změn a panující z nemocničních lůžek." Nemyslíte, že je tvrzení trefné?

Rusové odcházejí do penze v šedesátce, Rusky v 55 letech, přinejmenším třetina důchodců ale dál pracuje, aby si přivydělali. V případě úředníků zákon o státní službě stanoví, že jen ve výjimečných případech smí úředníkův náčelník posunout hranici pro odchod do penze ze 60 na 65 let.