Dotazník rozhodne o výši Vaší penze

Datum: 25.červenec 2012

Důchodová reforma přináší další novinku. Pokud se od příštího roku budete chtít zapojit, budete muset nejdříve vyplnit investiční dotazník. Penze tedy budou podmíněny vašim dotazníkem. Přinese to vůbec nějaké výhody?

Penzijní fondy mají povinnost od příštího roku dotazník předložit, ten bude připraven státem. Otázky budou například: Víte vůbec, jak funguje trh s dluhopisy? A nevadilo by vám prodělat část svých úspor na penzi?

Dotazníkem tak chtějí zjišťovat, jaké jsou základní znalosti klienta. Zda ví, jak fungují finanční trhy, a zároveň jeho ochotu podstoupit při investování riziko. Nepůjde o žádnou zkoušku jako ve škole hodnocenou od jedničky do pětky, ale o vytvoření priorit klienta.

Výsledek dotazníku, který vyplní možná přes milion lidí, dotyčného zaškatulkuje do jedné ze zhruba čtyř skupin - od dynamické, která riziko vyhledává, až po opatrnou, která si troufne na málo rizikové státní dluhopisy. Vybranou strategii pak fond musí dodržet, aby klienta nepoškodil. Změnit ji může jen klient - od toho se pak bude odvíjet výše jeho důchodu. Pokud by se přišlo na to, že společnost s ­úsporami riskovala víc, než je pro klienta podle dotazníku vhodné, bude mu muset uhradit škodu.

Penzijní společnosti čeká ze zákona nejvyšší odměna za správu akciových, tedy dynamických fondů, zároveň s jejich správou mají ale nejvíc práce. Do jejich výběru však nesmí nikoho tlačit. Dynamický fond se hodí jen pro ty, kteří spoří delší dobu.