Hlídejte si své peníze, můžete ušetřit tisíce ročně!

Datum: 12.červen 2012

Víte jistě, že neplatíte některé věci zbytečně za hodně peněz? Lidé totiž často platí pojistky, které leckdy nepotřebují a platí něco, co ani nevyužijí. Pokud očešete zbytečnosti, ušetříte až tisíce korun ročně, což je celkem lákavé.

Pokud něco kupujete, nejdříve si srovnejte ceny například na internetu, zda byste to nemohli pořídit jinde levněji. Zbytečné poplatky se nenápadně hromadí. Vemte si jen banku, té dáte měsíčně o stovku více, než byste museli, telefonní operátor s nevýhodným tarifem, ač se na první pohled jeví jako výhodný apod. Na konci roku nám tyto malé, nenápadné částky činí tisíce korun. Vůbec byste se neměli obávat změny dodavatele služby, které využíváte. Pomocí internetových kalkulaček můžete najít výhodnější a levnější nabídky na vaše služby. Takovými portály jsou například www.srovnavac.cz (pojištění), www.heureka.cz (zboží), www.srovnejenergie.cz (energie), www.tarifomat.cz (mobilní služby).

Lidé, jsou kolikrát v šoku, kolik utratili za malé položky celkem. Proto je lepší si nenosit u sebe velkou hotovost a kartu si raději nechávejte doma, pokud tedy nemáte plánovány větší nákupy.

Odborníci radí, aby si člověk nechal finanční rezervu ve výši tří až šesti měsíčních platů. České rodiny většinou žijí od výplaty k výplatě, na rezervy jim nic nezbývá. Když pak někdo onemocní, zjistí, že nemá z čeho brát. Pokud máte finanční rezervy například v penzijním připojištění, nezapomínejte, že jsou určeny na jiné účely. Rezervu byste si měli ukládat na spořící účty, na účty bank, které služby poskytnou zdarma.

Povinné ručení online: neobíhejte pojišťovny a nezvěte si domů pojišťovací poradce? Využijte sjednání povinného ručení online přes internet. Ušetříte drahocenný čas, v kalkulátoru pojištění naleznete optimální sazbu pro vaše vozidlo a navíc výrazně ušetříte.

Pokud máte rezervu, uložte si ji tak, aby byla okamžitě k dispozici, když ji potřebujete. Na dovolenou, novou kuchyň apod. si peníze dávejte zase jinam. Lidé nad 55 let by si měli uzavřít penzijní připojištění, protože během pěti let lze získat pět procent při ukládané tisícikoruně měsíčně. Pokud budete ukládat dva tisíce na stavební spoření, během šesti let vám peníze přinesou zhodnocení 3,7 procent.

Podle zákona musíte mít sjednáno povinné ručení na váš vůz, jinak po vás půjde Česká kancelář pojistitelů, dále je rozumné si pojistit odpovědnost v běžném životě, je to podobné povinnému ručení. Pojistka vyjde na 400 korun ročně, pro celou rodinu. Pokud pak způsobíte škodu do milionu korun, pojišťovna ji uhradí. Uvažte, zda se vám vyplatí životní a zdravotní pojistky.

Jestliže si půjčujete peníze na elektroniku, dovolenou, nákupy, měli byste si půjčovat jen na to, co bude mít svou hodnotu, když splatíte dlužnou částku. Dobré jsou půjčky na vzdělání i bydlení.