Češi spoří málo, nebo vůbec

Datum: 11.červen 2012

V České republice spravují penzijní fondy 232 miliard korun. Ovšem Češi spoří málo a většinou až před odchodem do penze. Příjmy českých důchodců poté tvoří z 95 % státní penze. A to nejsou nejlepší výsledky.

Lidé, kteří odchází do penze s průměrným důchodem by měli počítat i s dalším příjmem okolo čtyř tisíc korun/měsíčně. Ke spokojenému stáří je potřeba mít patnáct tisích korun/měsíc. Rozdíl mezi průměrnou penzí ve výši 10 740 Kč a 15 000 Kč je tedy třeba vyrovnat.

Penzista by měl mít v důchodu k dispozici částku, která odpovídá třem čtvrtinám jeho posledního čistého příjmu. Ovšem výpočty jak by se mělo spořit a jak dlouho by se mělo spořit na důchod, jsou složité. Podle dostupných informací má mít každý jednotlivec, který odchází do důchodu, našetřeno nejméně půl až milion korun. U mladších lidí by mělo jít až o dvojnásobek.

Ze statistik, které vychází z předpokladu, že bude státní důchod odpovídat dnešním průměrným důchodům vyplývá, že Čech ve věku 25 let byl měl mít k dispozici 1,78 milionu korun, třicetiletý pak milion a půl, padesátiletý milion a šedesátník tři čtvrtě milionu.

Je třeba si uvědomit, že čím déle spoříte na důchod, tím menší částky ukládáte. Obyvatelé České republiky jsou až z 95 % závislý na penzi od státu. Kvůli finanční situace však hrozí i její pokles.