Datum: 7.červen 2012
Evropské komisi se nelíbí v České republice zhotovení hlubší reformy penzijního systému. Měl by být dlouhodobě udržitelný. Dále by se měla zlepšit zacházení s dotacemi, fugování státní správy a zesílení boje s korupcí.
Evropská komise tedy zhodnotila plánované penzijní reformy v České republice jako velmi nedostačující. Podle Evropské komise není příznivá navrhovaná možnost předčasných důchodů, ta prý podkopává důvěryhodnost a ambice reforem. Dalším úkolem, kterým byla Česká republika pověřena je zajištění správného využívání peněz z fondů Evropské unie, zlepšit by se měla dostupnost předškolních zařízení, fungování státní správy a zesílení boje s korupcí.
Nové penzijní reformy, které měly platit od roku 2013 jsou podle Evropské komise relevantní reakcí na potřeby zajistit adekvátní penze v budoucnu. Efektivnost je omezena nedostatkem opatření k stimulaci účasti lidí v novém systému. EK dále zkritizovala, že u reformy není jasně určené spojení věku odchodu do důchodu a očekávané délky života.
Brusel má však k Praze mnohem více výhrad. Nedostatek stability veřejné administrativy netvoří příznivě podporující prostředí pro dlouhodobý růst. Jediné, co EK připouští je, že Česká republika prozatím přistoupila k několika reformám, například v oblasti penzí, daní, státní správy, transparentnosti a veřejných zakázek.
Česká republika by si tedy měla zlepšit stabilizaci státní administrativy, využívání potenciálu pracovního trhu apod. Mimo jiné je ČR jedinou zemí, která nemá zákon o státní službě. Evropská unie ho neustále doporučuje a bude se o něm jednat i na červnovém summitu EU. Zákon by měl ustálit transparentnější a profesionálnější veřejné služby.