Důchodová reforma v Polsku se nelíbí odborářům

Datum: 21.květen 2012

Po schválení vládního plánu Dolní komory polského parlamentu se v Polsku zvýší hranice důchodového věku na 67 let pro většinu obyvatel. Návrh byl schválen většinou. Důrazně zde začaly protestovat odbory, nakonec i levice. Dosud odcházeli ženy do penze v 60 letech a muži v 65 letech.

Mezi lety 2013 - 2020 se má pro muže postupně zvyšovat hranice odchodu do důchodu, u žen je to mezi lety 2013 - 2040. Odpracováním 35 lety u žen a 40 lety u mužů bude možné odejít do předčasného důchodu. Proti této novele se vyslovilo 185 poslanců. Návrh penzijní reformy v Sejmu však podpořili i politici z liberárně levicového hnutí Janusze Palikota.

Obyvatelé Polska narození v roce 1977 odejdou do důchodu až ve věku 67 let, dále se bude odchod do penze prodlužovat o dva měsíce za rok. Návrh této penzijní reformy je prý také ovlivněn demografickou krizí. Ta se projevuje nízkou porodností a stárnutím populace. Podle odhadů bude v roce 2042 více než polovina obyvatel starší 50 let, ovšem jen třetina lidí bude v pracovním věku.

Polské odbory však novela důchodového zákona rozhořčila. Aktiviské svazu Solidarita dnes zablokovali všechny východy z polského parlamentu. Dále odboráři spálili portréty všech ministrů a nakonec pověsili na šibenici obraz premiéra Tuska.

I přes shromáždění 1,5 milionu podpisů, parlament všelidové hlasování odmítl.

Na pořadu dnes bylo také schválení změn v důchodovém systému vojáků, policistů, hasičů, členům vězeňské a hraniční stráže. Nyní na nárok na důchod stačí mít odpracováných 15 let. Od příštího roku se hranice zvýší na nejméně 25 let. Momentálně se čeká na poslední krok - předpisy musí schválit polský Senát a podepsat prezident