Úspory ze stavebního spoření bude možné převést na penzijní připojištění

Datum: 11.duben 2012

Příspěvek státu na stavební spoření zřejmě už od příštího roku nepůjde použít na všechno. Primárně se počítá s bydlením, vyhlídkově se vzděláváním a jako novinku chystá ministerstvo financí možnost veškeré úspory převést také na účet penzijního připojištění.

Pokud zákon stihne projít parlamentem, už od roku 2013 budou muset účastníci stavebního spoření prokazovat, že část, kterou jim přispěl stát (aktuálně až 2 tisíce korun ročně), utratili za "bytové potřeby". Tímto návrhem už se loni zabývala vláda, teď v něm došlo ke změně a lidé dostanou nově druhou možnost – přesunout celou naspořenou částku na účet penzijního připojištění.

Ve hře je také možnost uhradit si ze "stavebka" studium na vysoké škole, jak v listopadu informovala MF DNES. Konkrétní znění takového návrhu zatím neexistuje, vše bude záležet na tom, zda se v Česku nakonec zavede školné a související možnosti studentských půjček.

O možnosti spojení penzijního připojištění a stavebního spoření jako první informovaly Hospodářské noviny. Podle informací MF DNES půjde převést celou naspořenou částku včetně státní podpory nejdříve po šesti letech vázací doby. To je doba, po kterou účastník stavebního spoření nesmí na úspory sáhnout, aby nepřišel o podporu. Ministerstvo tak chce vyjít vstříc lidem, kteří se nacházejí krátce před důchodem a chystají se vyinkasovat stavební spoření.

Jakmile stát omezí využití státní podpory pouze na potřeby bydlení, mohou se dostat do úzkých. Bydlení už mají zabezpečené a rádi by peníze využili úplně na něco jiného. Nová volba převést si celou částku na svůj účet penzijního připojištění se jim může hodit.

Peníze půjde převést jak do penzijního spoření s garancí nezáporného zhodnocení (černá nula), tak do jeho nové verze nazvané doplňkové penzijní spoření. Ta startuje v rámci penzijní reformy příští rok a chybí v ní garance alespoň nulového zisku. Na druhé straně se v něm očekává vyšší zhodnocení peněz.

Kdo na stavebko s nízkým úrokem a vysokým poplatkem za vedení účtu příliš neukládá, mohl by si jeho přesunem do doplňkového spoření na penzi přijít na lepší úroky. Samozřejmě musí počítat i s rizikem prodělku, záleží na tom, jakou investiční strategii v rámci penzijní společnosti zvolí.

K penzijnímu spoření se vztahuje státní podpora – od Nového roku 2013 to bude příspěvek až 2 760 korun ročně od státu (při úložce minimálně 1 tisíc korun měsíčně) plus možnost daňového odpočtu na konci roku (dalších až 12 tisíc korun ročně z daňového základu). Při jednorázovém přesunutí prostředků ze stavebka by tak mohl klient v daném roce ještě vydělat na snížení daně z příjmu až o 1 800 Kč.

A vzhledem k tomu, že tento penzijní produkt půjde i nadále za předem daných podmínek v důchodovém věku vybrat jednorázově, nebude si klient muset lámat hlavu ani s prokazováním účelu použití. Proti tomu na účely bydlení se budou muset předkládat spořitelnám faktury za stavební práce či doklady o nákupu materiálu. Podobně jako se to děje dnes u půjčky ze stavebního spoření.

Pro většinu z pěti milionů účastníků stavebního spoření toto představuje spíše výhodný, státem podporovaný spořící produkt. Ministerstvo se snaží omezením účelu peněz vrátit podporám a daňovým výjimkám jejich původní účel. Podporu si tak do budoucna zaslouží bydlení, zabezpečení na stáří, vzdělání, rodiny s dětmi či zdravotně postižení a sociálně slabí.