I když dosáhnete důchodového věku, není jisté, že začnete pobírat svou penzi

Datum: 17.leden 2013

Čím dál více lidí, kteří dosáhli důchodového věku, nemá nárok na pobírání své penze. Problém je v tom, že nesplňují druhou podmínku pro přiznání starobního důchodu - potřebnou dobu pojištění.

Do potíží se tak dostávají například ženy, které odpracovaly jen 25 let či 20 let, protože zůstaly po určitou dobu v domácnosti, aby se mohly lépe starat o své děti. Dále jde o umělce, kteří si v předchozích letech nemuseli důchodové pojištění platit kvůli nepravidelným příjmům.

Do potíží se mohou dostat i lidé, kteří přišli v posledních letech o práci a nepočítali s tím, že se doba nezaměstnanosti započítává od roku 1996 jako tak zvaná náhradní doba pojištění již s určitým omezením.

Od roku 2010 se postupně prodlužuje doba pojištění potřebná pro nárok na starobní důchod, a to v závislosti na důchodovém věku, který se rovněž postupně zvyšuje. Mnoho lidí ale prodlužování důchodového věku a potřebné doby pojištění ještě nemá zažito.

Potřebná doba pojištění se nyní prodlužuje každoročně vždy o jeden rok, a to až do roku 2019, kdy se zastaví na finálních 35 letech. V praxi to znamená, že občan, který dosáhne důchodového věku letos a rozhodne se o státní penzi požádat, musí mít alespoň 28 let pojištění.

Ročníky, které dosáhnou penzijního věku v roce 2013 již potřebují alespoň 29 let pojištění a všichni, kdo dosáhnou důchodového věku po roce 2018, již musí mít alespoň 35 let pojištění.

Kdo potřebnou dobu nesplní, má dvě základní možnosti. Buď si chybějící dobu doplatí dobrovolným pojištěním nebo žádost o penzi oddálí a nadále bude pracovat až do získání potřebné doby.

Pokud máte pochybnosti, zda v důchodovém věku získáte i potřebnou dobu pojištění, musíte si to ohlídat. Stačí požádat o zaslání výpisu dob pojištění.

Dobré je také vědět, že přece jen existuje možnost získat nárok na starobní důchod i při splnění kratší doby pojištění, ale až ve vyšším věku. Tato právní úprava pamatuje ty, kteří nemají peníze, aby si chybějící dobu pojištění doplatili, nebo nemohou kvůli důchodovému věku najít práci a tím si chybějící dobu pojištění zajistit.

Vyznat se ve všech pravidlech ohledně starobních důchodů není pro běžného občana snadné. Ve složitějších případech Česká správa sociálního zabezpečení umožňuje od loňského roku využít osobní konzultaci a probrat všechny detaily s odborníkem.