Bohuslav Sobotka je rozhodnut, po svém nástupu do vlády zruší důchodovou reformu

Datum: 15.prosinec 2012

ČSSD do budoucna nepočítá s penzijní reformou. Bohuslav Sobotka dává svůj odpor k reformě najevo velmi ostře. Upozorňuje, že po svém nástupu do vlády v roce 2014 důchodovou reformu zruší.

Bohuslav Sobotka jménem ČSSD rozešle penzijním společnostem varovný dopis. Upozorňuje v něm, že po svém možném nástupu do vlády v roce 2014 by sociální demokraté penzijní spoření, tzv. druhý pilíř reformy, hned zkraje své vlády zrušili. 

Premiér Petr Nečas (ODS) dal přitom ve čtvrtek jasný signál, že penzijní reformu vláda podpoří. Po jednání se zástupci společností, které budou důchodové spoření ve druhém pilíři od 1. ledna 2013 nabízet, předseda kabinetu prohlásil, že vláda bude veřejnost o důchodové reformě více informovat, například prostřednictvím inzerátů.

Rozhodl se tak i kvůli negativním výpadům ze strany sociálních demokratů. Sobotka se dopisy chce pojistit i proti případným arbitrážím, bankéřům dává dopředu najevo své stanovisko. Chystá se rozeslat až 100 těchto písemných varování.

Do druhého pilíře bude od ledna možné přesměrovat tři procentní body z odvodů na sociální pojištění a přidat dva body ze svého. Vstup do něj měl být podle dřívějších odhadů premiéra výhodný pro polovinu obyvatel. Opozici ale reforma přijde výhodná pouze pro lidi s vyšším příjmem. Zrušení reformy by bylo snazší, pokud by zájem o ni zůstal malý - nyní plánuje vstup do druhého pilíře podle různých průzkumů méně pod deset procent lidí. Co by levice s už naspořenými penězi udělala jasno nemá.