Do důchodové reformy se nezapojí velký počet lidí

Datum: 24.listopad 2012

Vláda očekávala, že se do důchodové reformy zapojí velká část obyvatelstva. Ovšem ohlasy nyní svědčí o něčem jiném. Již od ledna tak budete mít možnost přesměrovat tři procentní body z odvodů a přidat dva ze svého do druhého pilíře.

Lidé nad 35 let se budou muset do konce června rozhodnout. "Realisticky připouštíme, že účast v prvním a druhém roce reformy bude nižší, než jsme počítali před rokem či dvěma," uvedl premiér Nečas. Důvodem je podle něj "obrovská negativní kampaň".

Proti reformě ostře vystupují odbory i aktivisté z různých sdružení. Uspořádali proti ní a vládě už několik akcí. Dopravní odbory na protest proti vládním reformám před rokem zorganizovaly stávku. Lídři opoziční ČSSD uváděli, že po vyhraných volbách a sestavení své vlády reformu zruší. Nová pravidla spoření na důchody se nelíbila ale ani některým odborníkům.

Vstup do druhého spořicího pilíře bude výhodný pro 50 procent obyvatel.

Podle studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) při institutu CERGE-EI se vstup do druhého pilíře vyplatí polovině mužů a 30 procentům žen. Výhodnější je pro bohatší.

Reforma penzijního systému je prý nutná, aby byl udržitelný. Společnost stárne a seniorů přibývá.