Státní penze budou rok od roku nižší

Datum: 9.únor 2013

Podle Asociace penzijních fondů začne státní důchod rok o roku více klesat. Podle jejího prezidenta Karla Svobody by měl být 2. pilíř pro lidi do 35 let povinný.

Penzijní společnosti očekávali, že přijdou převážně lidé s vyššími příjmy. Ovšem, je to přesně naopak, mladí lidé tvořili podstatnou část.

Ti, kteří vstoupili, byli přesvědčeni, že se rozhodli dobře. Většinou ani nepotřebovali nic vysvětlovat, informace si sehnali sami, což někdy nebylo lehké. Pokud chcete například vědět, jak se budou vyvíjet státní důchody z 1. pilíře, což je podstatná věc pro rozhodování, musíte po informacích pátrat. Na druhou stranu prodejci penzijních společností absolvovali tisíce schůzek s dalšími klienty, kteří se pro vstup ještě nerozhodli. O druhém pilíři však tyto lidé moc nevědí.

Nejčastěji neodlišují 2. a 3. pilíř. Nechápou vztah mezi 1. a 2. pilířem a nevědí, proč by se tím měli vůbec zabývat, když se o ně v důchodu postará stát.

Státní penze by měly postupně razantně klesat. Po započtení očekávaného růstu cen bude reálná hodnota státních důchodů za 30 let přibližně o polovinu nižší než dnes.

Dávejte však pozor při uzavírání finančních produktů prostřednictvím poradců, mohou klidně jednat nečestným způsobem. Ohlídat to budou muset jednotlivé penzijní společnosti, které nesou za jednání obchodních zástupců přímou odpovědnost. Do 2. pilíře by se neměli dostat lidé, pro které není vhodný. Pokud se tak stane, mohl by klient vznést stížnost na neetické chování zprostředkovatele u penzijní společnosti.