Datum: 12.březen 2013
Celosvětový průzkum Natixis Global Asset Management zařadil Českou a Slovenskou republiku do dvaceti zemí světa s nejlepším zaopatřením ve stáří (17. a 18. místo).
Pro spoustu českých obyvatel v důchodu, kteří počítají každou korunu, aby měli na nájem a na jídlo, to asi bude překvapivá zpráva. Avšak podle celosvětového průzkumu Natixis Global Asset Management, jedné z největších světových společností zabývajících se správou aktiv, která obhospodařuje majetek přibližně v hodnotě 20 miliard eur (asi 500 miliard korun), jsou na tom čeští a slovenští důchodci lépe než američtí, britští nebo italští.
Samozřejmě nikoliv výškou důchodů ani celkových příjmů penze, tou by se mezi první dvacítkou nejlépe zaopatřených důchodců světa neumístili. Společnost Natixis však nehodnotila výšky důchodů, ale "kvalitu života penzistů". Průzkum tak zohledňuje celkem dvacet různých ukazovatelů, například délku života, výdaje státu na zdravotnictví nebo dostupnost zdravotní péče.
Nejlépe na tom je Norsko, následované Švýcarskem a Lucemburskem, velmi vysoko se umístily ostatní skandinávské země a také Rakousko, které skončilo celkově páté.
Většina zemí zápasí se stárnutím populace, zvyšující se délkou průměrného života a klesající porodností. Ale evropské státy řeší tyto problémy prý úspěšněji," uvedl viceprezident Natixis Tracey Flaherty. Jako příklad země, kde se daří důchodový systém průběžně reformovat, uvedl třeba skandinávské Švédsko.
USA se v žebříčku propadly mimo jiné proto, že na zdravotní péči sice vydávají Američané úplně nejvíc ze všech států, ale ke špičkové péči má velká část amerických důchodců omezený přístup.
Přestože američtí penzisté mají ve stáří jeden z nejvyšších příjmů, je velmi nerovnoměrně rozdělen. Deset procent amerických penzistů má v rukou 75 % bohatství v zemi, což byl v průzkumu jeden z nejhůře hodnocených ukazatelů mezi vyspělými státy. Současný americký systém sociálního zabezpečení také podle průzkumu patří v rámci vyspělé části světa k nejrizikovějším.